Salon, inaczej zwany pokojem dziennym, odgrywa bardzo ważną rolę w życiu domowników. To właśnie w tym pomieszczeniu odpoczywamy, poświęcamy czas na hobby, ale też zapraszamy do niego gości i spędzamy czas z bliskimi. Dlatego też oświetlenie do salonu jest niezwykle ważne, aby w sposób kompleksowy sprostać wszystkim funkcjom pokoju dziennego. Nie wystarczy wyłącznie lampa wisząca do salonu, jeśli zależy Ci na wykorzystaniu potencjału, który skrywa to reprezentacyjne pomieszczenie. Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnych lamp, koniecznie zapoznaj się z rodzajami oświetlenia i możliwościami ich wykorzystania w salonie!
Wybór oświetlenia do salonu
Choć najbardziej pożądane światło to oczywiście to naturalne, trudno jest obejść się bez źródeł światła sztucznego. Duże zapotrzebowanie na przemyślane światło w domu wynika również z naszego położenia geograficznego i specyfiki pór roku. Lato w Polsce trwa krótko, a dni słonecznych nie jest tak wiele, jak chociażby w krajach śródziemnomorskich. Światło sztuczne jest rekompensatą, która pozwala zaspokoić nasze potrzeby i korzystnie wpływa na dobre samopoczucie. Warto mieć to na uwadze, wybierając poszczególne rozwiązania do swojego salonu.
Każdy sklep z oświetleniem ma dziś bardzo bogatą ofertę produktową. Nie tylko dostępne są różne rodzaje lamp, ale także znaleźć można mnogość stylów czy kolorów. Dziś wszystko jest dozwolone, a w aranżacji wnętrz przoduje eklektyzm, który pozwala na mieszanie różnych stylów ze sobą. Dlatego równie dobrze można połączyć minimalistyczne kinkiety i wiszące żyrandole kryształowe, a całość będzie się stylowo prezentować. Wygląd lampy to jednak rzecz gustu, natomiast odpowiedni dobór oświetlenia ma większe znaczenie, aby cieszyć się przyjemnym wnętrzem salonu.
Najbardziej podstawowy rodzaj oświetlenia to oczywiście lampy sufitowe, wśród których bardzo często wybierany jest bardziej ozdobny żyrandol kryształowy. Ten rodzaj zalicza się najczęściej do oświetlenia ogólnego, które tworzy światło rozproszone, dające ogólne rozjaśnienie pomieszczenia. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że moc tego światła wcale nie musi być największa w salonie. Tę funkcję spełniać ma oświetlenie miejscowe, na przykład kinkiet czy lampa stojąca, których zadaniem jest oświetlanie konkretnych miejsc. Jeszcze innym rodzajem jest oświetlenie dekoracyjne, za pomocą którego tworzy się nastrój w pomieszczeniu. Lampy dekoracyjne pozwalają również na eksponowanie innych elementów aranżacyjnych, które chcemy bardziej uwidocznić. Warto dodać, że nowoczesne oświetlenie do salonu to dziś przede wszystkim energooszczędna lampa LED. Rozwiązanie to coraz chętniej adaptowane jest we współczesnych wnętrzach.
Oświetlenie salonu – optyczny odbiór przestrzeni i kolorów
Konkretne oświetlenie, umiejętnie dobrane i zamontowane w odpowiednim miejscu, może korzystnie wpłynąć na postrzeganie oraz ogólny odbiór pokoju dziennego. Jeśli zależy Ci na optycznym zwiększeniu pomieszczenia, wybierz lampę, której światło będzie padać na sufit. Z kolei efekt wyższych ścian można osiągnąć, gdy dolne części ścian będą lekko zacienione – na przykład za pomocą lepszego oświetlenia ich górnych stref. Wnętrze optycznie można również poszerzyć, jeśli salon posiada krótsze i dłuższe ściany. Wystarczy wybrać lampy, których światło będzie nakierowane na ściany węższe, a salon będzie wydawał się większy. Jeśli jednak wybierzesz kinkiety na ścianę i będą one głównym źródłem światła, możesz w ten sposób optycznie zmniejszyć przestrzeń salonu, co nie zawsze jest pożądanym efektem.
Odpowiednie oświetlenie wiąże się także z odbiorem kolorystyki i nasycenia barw pokoju dziennego. Jeśli zastosujesz lampy boczne, uzyskasz efekt głębokich, przyciemnionych kolorów. Z kolei punktowe lampy bardzo dobrze podkreślają i uwypuklają kolory. Na ogólny odbiór kolorystyki detali w salonie wpływać może także barwa kloszy, jakie zastosowane zostały w lampach dekoracyjnych. Tych kilka wskazówek z pewnością pozwoli Ci wybrać oświetlenie w taki sposób, aby podkreślić zalety pokoju dziennego i nieco ukryć jego mankamenty.