Znak jakości
Napisz e-mail

Napisz e-mail
sklep@cudownelampy.pl

koszyk

Twoje zakupy

Menu
Zamów

Oświetlenie - ważny element aranżacji kuchni

Czy można porównać kuchnię do laboratorium lub sali operacyjnej? Jak najbardziej. W końcu podobnie jak w obu tych pomieszczeniach, tak również w kuchni korzystamy z zaawansowanych narzędzi, ostrych przedmiotów oraz poniekąd ratujemy życie – na przykład ciepłą kawą w zimowy poniedziałkowy poranek. A skoro kuchnia to nasze domowe laboratorium, powinna być oświetlona nie gorzej, niż stanowisko pracy naukowca czy lekarza!

Oświetlenie kuchni – dlaczego jest takie ważne?

Oświetlenie kuchni jest ważne z trzech powodów – przede wszystkim zależy od niego nasze bezpieczeństwo, wygoda pracy oraz oczywiście to, jak prezentuje się samo pomieszczenie. Wbrew pozorom dzięki odpowiednio dobranym i rozmieszczonym lampom, można wiele zdziałać. Przykładowo mała i ciemna kuchnia będzie wyglądała nieprzyjemnie i ponuro, a jasno oświetlona nie tylko będzie przytulniejsza, ale również wyda się zdecydowanie bardziej przestronna. Nie wspominając już o dużej kuchni, która wymaga jeszcze bardziej kompleksowego podejścia.

Jak zaplanować oświetlenie kuchni

Prawidłowo oświetlona kuchnia powinna mieć minimum dwa typy oświetlenia – główne oraz pomocnicze. Nie zaszkodzi jednak, jeśli – zwłaszcza w przypadku większego pomieszczenia – pokusimy się dodatkowo o oświetlenie dekoracyjne. Jak zamontować oświetlenie i które punkty kuchni powinny zyskać dodatkowe lampy?

Przede wszystkim planowanie oświetlenia kuchni warto zacząć od podzielenia jej na sektory. Części pomieszczenia, w których pracujemy – gotujemy, zmywamy i wykonujemy temu podobne czynności – warto zaopatrzyć w światełka pomocnicze. Dodatkowe lampki przydadzą się także na przykład koło szafek, w których przechowujemy półprodukty. Na środku pomieszczenia powinno zawisnąć oświetlenie główne. Jeżeli nasza kuchnia jest na tyle duża, że mieści się w niej także stół dla domowników, powinniśmy zadbać także o część jadalną. Posiłki będą upływały dużo przyjemniej, a my będziemy widzieli, co kładziemy na talerz.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy kuchenne?

Wiemy już, jak oświetlić kuchnię, teraz pytanie, jakie lampy wybrać? Odpowiedź jest całkiem prosta – takie, żeby było nam jak najwygodniej korzystać z pomieszczenia oraz żeby pasowały do wystroju wnętrza. Właściwie nie ma zbyt wielu przeciwwskazań co do wyboru lamp kuchennych. Z oczywistych względów lepiej zrezygnować z lamp stojących – zarówno tych podłogowych, jak i stołowych – ale co do lamp sufitowych możemy niemal całkowicie puścić wodze fantazji. Lampa wisząca lub nawet kilka lamp (bardzo modne rozwiązanie!) będzie doskonale prezentować się nad stołem jadalnym. Nie tylko zapewni odpowiednie oświetlenie, ale także wprowadzi miły, ciepły nastrój. Jako oświetlenie główne do kuchni również możemy zastosować lampę wiszącą, ale, zwłaszcza w mniejszym i niskim pomieszczeniu, lepiej spisze się nowoczesne oświetlenie, jakim są ledowe punkty świetlne lub bardzo modny plafon, czyli płaska lampa sufitowa. W charakterze oświetlenia pomocniczego również możemy postawić na wspomniane ledowe lampki albo specjalne kinkiety. Ozdobny kinkiet kuchenny doskonale sprawdzi się także jako oświetlenie dekoracyjne lub pomocnicze oświetlenie stołu. Może być także ciekawym akcentem w wystroju wnętrza.

Taśma LED – prosty sposób na funkcjonalne szafki kuchenne

Na koniec nie zapominajmy o szafkach kuchennych – ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie w nich taśmy LED. Taka taśma jest niedroga, energooszczędna, wytrzymała, łatwa w montażu, praktycznie nie zajmuje miejsca, a dzięki niej szanse na to, że we wspomniany już poniedziałkowy zimowy poranek pomylimy cukier z solą, spadają praktycznie do zera.  Co więcej, taśmę można przykleić także pod szafkami. Dzięki temu już nigdy nie będziemy musieli szukać w pocie czoła zagubionej łyżki czy zakrętki od oleju. Taśmy ledowe znajdują się obecnie w ofercie każdego dobrego sklepu z oświetleniem.

Prawidłowe oświetlenie kuchni może wydawać się nieco skomplikowane, ale wystarczy kierować się tymi kilkoma prostymi zasadami, by sprawić, żeby to pomieszczenie – które w końcu jest sercem domu – było nie tylko funkcjonalne, ale także ciepłe oraz przytulne.