Znak jakości
Napisz e-mail

Napisz e-mail
sklep@cudownelampy.pl

koszyk

Twoje zakupy

Menu
Zamów

Jak podłączyć taśmę LED?

Odpowiednio dobrane oświetlenie w domu potrafi stworzyć niesamowity klimat. Oprócz kinkietów i żyrandoli, warto wiedzieć także, jak podłączyć lampę LED, by spełniała swoją funkcję praktyczną i dekoracyjną zarazem. W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco ten temat. Odpowiemy, jak zamontować taśmę LED, w jaki sposób to działa oraz jak połączyć dwie taśmy LED.

Jeśli planujesz montaż tego typu oświetlenia w swoim domu – zapraszamy do lektury. Z tego wpisu dowiesz się wielu przydatnych informacji!

Taśma LED – jak to działa?

Na początek opiszmy, czym jest taśma LED, by później wyjaśnić, jak ją zamontować. Jest to nowoczesny rodzaj oświetlenia, który składa się z malutkich diod umieszczonych na białej taśmie. Sam wyraz LED to skrót od angielskiego wyrażenia light emitting diode, czyli po prostu dioda emitująca światło. Zasada jej działania opiera się na elektroluminescencji – pod wpływem prądu w diodzie dochodzi do reakcji fizyko-chemicznej, w efekcie czego powstaje światło.

Jest to bezpieczna i energooszczędna metoda oświetlenia, bowiem źródła światła nie nagrzewają się, a pobór prądu potrzebnego do działania taśmy LED jest o 80% mniejszy niż w przypadku tradycyjnej żarówki. Ponadto, solidność wykonania i trwałość wykorzystanych materiałów sprawiają, że takie oświetlenie jest wytrzymałe i będzie dobrą inwestycją na lata.

Sposoby podłączenia taśmy LED

Wiesz już, co to jest taśma LED. Jak ją podłączyć, by spełniała swoje zadanie? Na początek musisz pamiętać o tym, że aby ten rodzaj oświetlenia działał, konieczne jest podłączenie go do prądu. Żeby listwa świeciła, potrzebny jest zasilacz, który łączy stałe źródło prądu z taśmą, przerabiając prąd z 230V na 12V lub 24V – w zależności od jej rodzaju.

Zatem jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła? Mając zasilacz, jedną jego część (input) należy połączyć z siecią elektryczną, a drugą, z którego wychodzi mniejsze napięcie (output), z taśmą LED. Zasilacz przy wyjściu ma zwykle dwa przewody – czarny i czerwony. Połącz je z tymi samymi kolorami przewodów znajdującymi się na początku listwy. Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania? Wystarczy, że połączysz ze sobą pasujące przewody za pomocą specjalnej kostki, która spaja obie części konstrukcji. To prosty sposób, jak podłączyć taśmę LED do zasilacza, by wszystko działało jak należy.

Dodatkowym urządzeniem, które pozwala zdalnie obsługiwać oświetlenie LED, jest sterownik. Jak podłączyć taśmę LED, zwykłą lub RGB, do sterownika? Umieść go pomiędzy zasilaczem a taśmą. Część sterownika od strony “power” połącz z zasilaczem, który zostanie podłączony do prądu, a przewody wychodzące od strony z napisem “led” przymocuj do przewodów z taśmy.

Jeśli masz problem z umiejscowieniem zasilacza tak, by nie był on widoczny, jest na to rozwiązanie. Jak podłączyć taśmę LED bez zasilacza? Do taśmy LED 230V konieczne jest zastosowanie specjalnej wtyczki, która umożliwia podłączenie jej bezpośrednio do kabla z wysokim napięciem.

Taśma ledowa – gdzie ją podłączyć?

Taśma ledowa ma wiele zastosowań. Podczas montowania możesz zadawać sobie pytanie, jak ją podłączyć w miejscu, gdzie planowo powinna się znaleźć. Jest to na tyle uniwersalne i łatwe w montażu oświetlenie, że może służyć zarówno jako element dekoracyjny, jak i główne źródło światła w danym pomieszczeniu.

Chcesz wiedzieć, jak zamontować taśmy LED na suficie? A może interesuje Cię sposób, jak podłączyć taśmę LED w samochodzie, narożniku czy wokół lustra? Wszędzie zasada jest ta sama - rozprowadź taśmę tak, jak chcesz i połącz ją z zasilaczem i siecią elektryczną. Pamiętaj, że długość taśmy możesz dowolnie regulować - w razie potrzeby skróć ją w wyznaczonym miejscu lub połącz ze sobą dwie taśmy za pomocą kostki. To proste rozwiązanie, które jest dużym ułatwieniem w pracy.

W naszym sklepie internetowym z oświetleniem znajdziesz różnego rodzaju taśmy, które możesz wybrać w zależności od Twoich potrzeb. Dostępne są na przykład taśmy z różną ilością diod umieszczonych na jednym metrze, jak taśma LED 5 m 120LED/m czy taśma LED 5 m 60LED/m.

Jak podłączyć taśmę LED?

Skoro wiesz już, czego potrzebujesz, by Twoja taśma LED świeciła, a także ustaliłeś miejsce, gdzie ma wisieć – pora na montaż. Jest to bardzo proste zadanie, bowiem taśmy, które znajdziesz w sklepie Cudowne Lampy mają specjalną powłokę lepką, dzięki czemu z łatwością przykleisz je w dowolnym miejscu w domu. Wystarczy zdjąć folię zabezpieczającą i mocno przytwierdzić taśmę do podłoża. Pamiętaj, by powierzchnia, do której przyklejasz taśmę była równa i czysta - dzięki temu taśma będzie się dobrze trzymać przez długi czas.

Widzisz, jak łatwo podłączyć taśmę LED? Jeśli znasz już wszystkie najpotrzebniejsze informacje na ten temat, wybierz taśmę LED odpowiednią do Twojego domu i ciesz się stylowym oświetleniem każdego dnia!