Znak jakości
Napisz e-mail

Napisz e-mail
sklep@cudownelampy.pl

koszyk

Twoje zakupy

Menu
Zamów

Jakie oświetlenie do salonu?

Aranżujesz swój wymarzony dom i nie wiesz, jakie oświetlenie do salonu wybrać, by było funkcjonalne i budowało odpowiedni nastrój? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, planując rozmieszczenie punktów świetlnych!

Jakie światło w salonie? Wydziel strefy

Podczas aranżacji wnętrza, zanim jeszcze wybierzesz konkretne lampy, musisz zaplanować rozkład punktów świetlnych w pomieszczeniu. Najlepiej zrobić to już po zakupie projektu domu czy mieszkania, aby uniknąć późniejszych problemów z nieodpowiadającym Ci układem instalacji elektrycznej, remontem i kuciem ścian. Jakie oświetlenie do salonu wybrać i co wziąć pod uwagę podczas planowania jego układu? Podobnie jak w innych pomieszczeniach lampy powinny doświetlać całą przestrzeń – dzięki temu wyda się ona większa. Ponadto dobrze gdy światło spełnia nie tylko funkcje praktyczne, lecz także dekoracyjne. Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie w salonie się sprawdzi, jest wyznaczenie stref we wnętrzu, takich jak:

  • strefa odpoczynku,
  • strefa jadalni,
  • strefa kuchenna (w przypadku salonu z aneksem kuchennym),
  • strefa hobby,
  • strefa dodatkowego oświetlenia.

W strefie odpoczynku zazwyczaj znajduje się sofa służąca do wypoczynku po ciężkim dniu. Na jakie lampy do salonu zdecydować się w tej części? Dobrym wyborem będzie oświetlenie, które buduje nastrój i sprzyja relaksowi. W jadalnianym obszarze sprawdzi się zaś żyrandol nad stołem lub kinkiet na ścianie. Jakie oświetlenie do salonu do części kuchennej? Tu należy postawić na dokładne doświetlenie blatu roboczego służącego do przygotowywania posiłków. Strefa hobby zaś, czyli np. część z fotelem, w którym czytasz książki, również powinna być dobrze doświetlona za pomocą lampy podłogowej. Do dodatkowego oświetlenia zaliczymy np. efektowne podświetlenie szafek z książkami, telewizora oraz zdjęć i obrazów na ścianie.

Jakie ledy i halogeny do salonu?

Wiele osób zastanawia się, jakie ledy do salonu wybrać ze względu na energooszczędność tego źródła światła. Modne i polecane są przede wszystkim taśmy LED, które doskonale doświetlają przestrzeń i czynią ją bardziej przyjazną, mimo że są ukryte np. pod meblami. Ponadto ze względu na swój wyjątkowo minimalistyczny wygląd pasują do wielu stylów wnętrzarskich. Taśmy LED warto umieścić za telewizorem, pod szafkami oraz obrazami i fotografiami. A jakie halogeny do salonu można wybrać? Zarówno w przypadku przestrzeni o dużym metrażu, jak i mniejszym, sprawdzą się umiejętnie rozmieszczone halogeny wpuszczane w sufit. Podobnie jak listwa ledowa dobrze doświetlą wnętrze oraz będą pasowały do bardzo wielu stylów aranżacyjnych. W przypadku salonu połączonego z kuchnią możesz zdecydować się też na halogeny umieszczone nad wyspą kuchenną.

Jakie oświetlenie do pokoju dziennego, jeśli chodzi o jego natężenie? Natężenie światła, czyli gęstość strumienia świetlnego padającego na konkretną powierzchnię, mierzy się w luksach (lx). Specjaliści twierdzą, że w przypadku salonu najlepiej sprawdza się natężenie, które wynosi około 100 luksów. Pozwala ono się zrelaksować i uspokoić myśli. Warto wiedzieć, że praca biurowa wymaga natężenia światła wynoszącego aż 500 luksów. Dlatego jeśli w Twoim salonie znajduje się przestrzeń biurowa, w trosce o komfort pracy i swoje zdrowie zadbaj o jej dokładniejsze doświetlenie.

Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym?

Zaplanowanie oświetlenia w salonie z aneksem kuchennym wymaga większego zaangażowania niż zaprojektowanie punktów świetlnych w pokoju dziennym pozbawionym strefy kuchennej. Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na odmienne przeznaczenie salonu i aneksu kuchennego. Pierwsze z pomieszczeń służy relaksowi, natomiast drugie – przygotowywaniu posiłków. W związku z tym wymagają oświetlenia o innym natężeniu. Blat roboczy należy dokładnie doświetlić, np. za pomocą podszafkowej taśmy ledowej lub halogenowych spotów. Często strefa kuchenna jest oddzielona od jadalnianej wyspą. To miejsce również powinno być dobrze doświetlone, np. poprzez nowoczesne lampy sufitowe znajdujące się niżej niż zazwyczaj mieszczą się lampy. Na jakie oświetlenie do salonu warto się zdecydować w jego centralnej, wypoczynkowej części? Oczywiście najlepszym wyborem będą wszelkie lampy podłogowe, które stworzą przytulny i sprzyjający relaksowi nastrój. Nie muszą one dokładnie doświetlać miejsca wypoczynku, chyba że służy Ci ono do czytania książek i czasopism. Planując oświetlenie, nie można oczywiście pominąć odpowiedzi na pytanie: jakie żyrandole do salonu? W przypadku tego klasycznego i ogólnego źródła światła warto zwrócić uwagę na to, jak wysoko znajduje się sufit. Jeśli nisko, wybierz lampę, która nie będzie swoją wielkością przeszkadzała w przemieszczaniu się po wnętrzu.

Potrzebujesz więcej inspiracji? W takim razie zobacz, co proponuje nasz sklep z oświetleniem! Znajdziesz u nas m.in. energooszczędne sufitowe lampy LED, nowoczesne kinkiety i zachwycające żyrandole.