Znak jakości
Napisz e-mail

Napisz e-mail
sklep@cudownelampy.pl

Napisz e-mail

Twoje zakupy

Menu
Zamów

Oświetlenie LED - czy to się opłaca?

Niemal każdy sklep z lampami oferuje dziś oświetleniowe LED, wskazując, że to nowoczesne rozwiązanie daje przede wszystkim korzyść w zakresie oszczędności. Sceptycy mogą jednak nie do końca być przekonani o tym, że lampy ledowe są energooszczędne, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty zakupu żarówek. Dlatego niektórzy wciąż sięgają po inne, bardziej tradycyjne rozwiązania. Czym właściwie jest technologia LED? I czy rzeczywiście warto w nią inwestować, licząc na znaczne oszczędności? Oto kilka informacji odnośnie światła LED.

Lampa LED – jak działa?

Żarówka LED jest właściwie diodą, która wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji, czyli emitowania światła. Szczegółowa budowa i sposób działania jest dosyć skomplikowany. Jednak wyjaśniając w prosty sposób, można stwierdzić, że elektroluminescencja polega na bezpośredniej zamianie prądu w światło. Możliwe jest to dzięki specjalnej budowie diody LED i choć konkretne typy mogą się nieco różnić od siebie, tak najważniejszy jest półprzewodnik, którego zadaniem jest zamiana energii elektrycznej w światło.

W praktyce dioda LED pod względem działania różni się od zwykłej żarówki przede wszystkim szybkością uzyskania światła. W lampach LED światło zostaje wytworzone natychmiast – przy tradycyjnym rozwiązaniu żarówka z czasem rozgrzewa się i zwiększa swoją moc. Kolejną różnicą jest wytwarzanie różnych kolorów światła w sposób samoistny i zależy on od składu chemicznego, z jakiego wykonany jest półprzewodnik. W przypadku innych rozwiązań, aby uzyskać konkretny kolor, potrzebne jest stosowanie specjalnych filtrów, które niezbyt korzystnie wpływają na wydajność żarówki.

Koszt oświetlenia LED

Na wstępie warto zwrócić uwagę na ceny żarówek LED. Jeszcze kilka lat temu oświetlenie ledowe było znacznie droższe niż dziś. Dlatego niektórzy wciąż mogą mieć wątpliwość odnośnie oszczędności tego rozwiązania. Tymczasem dziś żarówkę LED można zakupić już nawet za kilka złotych, co nie nadszarpuje tak mocno portfela, jak miało to miejsce w przeszłości.

Aby jednak przekonać się, czy oświetlenie LED jest rzeczywiście energooszczędne, najlepiej odnieść się do pewnych szacowanych wartości. Podobne światło wytwarzać będą kolejno: dioda LED około 9W, świetlówka 15W i tradycyjna żarówka 60W. Zakładając, że koszt kWh wynosi 0,60 groszy, 5 godzin pracy lampy LED kosztuje około 0,03 złotych. Czyli roczny koszt zużycia przy takim samym, codziennym czasie pracy wynosi w przybliżeniu 11 złotych. Jak wygląda to w przypadku świetlówki i zwykłej żarówki? 5 godzin pracy świetlówki będzie nas kosztować już 0,05 złotych, co w skali roku daje już ponad 18 złotych. Najdroższa okaże się oczywiście zwykła żarówka – 5 godzin pracy to 0,18 złotych, co w przeliczeniu na rok daje kwotę ponad 65 złotych. Nikt jednak nie opiera się wyłącznie na jednej żarówce, oświetlając całe mieszkanie. Jeśli pomnożymy te kwoty razy dziesięć żarówek, oszczędność lamp ledowych robi wrażenie. Roczny koszt w takim przypadku wynosi tylko 110 złotych, gdzie świetlówki będą kosztować 180 złotych, a tradycyjne żarówki aż 650 złotych.

Być może różnica między kosztem zużycia prądu diod LED a świetlówkami wydaje się niezbyt wielka. Jednak o oszczędności LED świadczy jeszcze jeden parametr, a mianowicie czas bezawaryjnej pracy żarówki. Świetlówki pracują od 6 do 10 tysięcy godzin. Natomiast lampa LED może pracować bezawaryjnie od 30 do nawet 50 tysięcy godzin. Różnica w oszczędności jest więc w sposób oczywisty widoczna.

Zastosowanie lamp w technologii LED

Zalety lamp ledowych sprawiają, że renomowani producenci coraz powszechniej oferują modele, które już posiadają żarówki typu LED. Dlatego planując oświetlenie do całego mieszkania, można kompleksowo wybrać to energooszczędne rozwiązanie. Oświetlenie LED doskonale nadaje się do salonu, kuchni, łazienki czy sypialni. Możesz zdecydować się nie tylko na tradycyjne lampy wiszące, ale też lampki stołowe czy podłogowe. Jako dodatkowe źródło światła posłużyć może także listwa oświetleniowa LED. Jednak prawdziwym hitem jest taśma wykorzystujące technologię diod ledowych! Jest to niewielka, świecąca taśma, która z powodzeniem może pełnić funkcję dekoracyjną, oświetlając chociażby meble, gablotki czy konkretne przedmioty.